ugg buty sklep

Rodzina Toporowicz Atrakcje Norwegii
Dodane przez Zbyszek dnia Grudzień 02 2012 22:29:21Skała Kannestein
Od tysięcy lat fale morskie uderzają w norweską linię brzegową, kształtując wiele dziwnych formacji. Jedną z najlepiej rozpoznawanych jest skała Kannestein na wyspie Vågsøy. Jest ona najczęściej fotografowanym obiektem w całej gminie Vågsøy. Miejscowi ludzie nazywali ją „Kannestolen”, czyli „Końskie siodło”. Można też powiedzieć, że jest też podobna do pucharu na cienkiej nodze.Rozszerzona zawartość newsaSkała Kannestein
Od tysięcy lat fale morskie uderzają w norweską linię brzegową, kształtując wiele dziwnych formacji. Jedną z najlepiej rozpoznawanych jest skała Kannestein na wyspie Vågsøy. Jest ona najczęściej fotografowanym obiektem w całej gminie Vågsøy. Miejscowi ludzie nazywali ją „Kannestolen”, czyli „Końskie siodło”. Można też powiedzieć, że jest też podobna do pucharu na cienkiej nodze.


Skała Kannestein znajduje się na skalistym brzegu morza, w zatoce narażonej na silne wiatry zachodnie i duże fale. Podczas przypływu otacza ją woda. W czasie odpływu możliwe jest podejście suchą nogą bezpośrednio do skały. Wielu odwiedzających wspina się na nią, aby sfotografować się, siedząc na górze. Skała ma wysokość trzech metrów i należy uważać, aby nie poślizgnąć się, bo można sobie zrobić krzywdę. Od strony morza, Kannesteinen nie wygląda już tak spektakularnie. Sławę skały można porównać do kopenhaskiej Syrenki. Trudno ją znaleźć, a kiedy się ją zobaczy z bliska, wydaje się bardzo niepozorna.

Skała Kannestein ma tak niezwykły kształt, ponieważ zbudowana jest z eklogitu. Być może, fale morskie wypłukały trochę miększe fragmenty w dolnej części skały, lub zazwyczaj sięgały tylko do tej wysokości, gdzie obecnie jest jej cienka podstawa. Eklogit jest niezwykle gęstą, gruboziarnistą skałą metamorficzną, o podobnym składzie chemicznym do bazaltu, czyli skały wulkanicznej stanowiącej znaczną część dna oceanów. Powstał około 440 do 420 milionów lat temu w trakcie orogenezy kaledońskiej. Eklogit tworzy się, kiedy różne rodzaje skał w Ziemi ulegają zmieszaniu w wysokiej temperaturze pod wysokim ciśnieniem, nie topiąc się całkowicie. Składa się on z czerwonych i zielonych minerałów ułożonych w pasy, na powierzchni ma kolor czerwonawo-brązowy. Eklogit jest często używany do celów zdobniczych. Ponieważ jest dwa razy cięższy jak gnejs, dawniej często był stosowany jako balast na statkach.