ugg buty sklep

Rodzina Toporowicz
Galeria · Aktualności · ArtykułySierpnia 13 2022 18:24:48
Menu
Strona startowa
O mnie...
Forum
Kontakt
Galeria
Wyszukaj
Pochodzenie rodziny
Herb Sas
Aktualności
Artykuły
Parafia Krobia - XIX wiek
Drzewo Genealogiczne Toporowicz Jan
Parafia Niepart i Broniszewice XIX w.
Miejscowości związane z pochodzeniem Rodziny
Magistrowie mechanicy 1979
Toporowicze w Łukowie
Szkoła Podstawowa nr 83 rocznik 1961-1969
Spotkanie w 50-lecie rozpoczęcia nauki
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 45
Nieaktywowany Użytkownik: 16
Najnowszy Użytkownik: Irena Toporowicz- Sienkiewicz
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Jolanta Ulanicka
02/10/2012 17:47
Zdzisław (mój tata), Gabriela Nowaccy.

Jolanta Ulanicka
02/10/2012 17:45
Witam! Jestem kolejnym ogniwem tej rodzinnej układanki - 1.1.1.2.3. Maria Toporowicz ur.1894 - - - - - - - Ludwik Nowacki ur........ . Moja babcia i dziadek - dzieci: Izabela, Henryka, Zdzisław (Mój

Zbyszek
17/02/2012 21:16
Dziekuję wszystkim za zyczenia imieninowe i dedykuje dzisiaj tu jutro tam każda radośc krotko trwa dobrze z sobą było nam wic śpiewajmy dzisiaj tu jutro tam

Zbyszek
30/11/2011 02:54
Małgosi w dniu jej pierwszych urodzin wszystkiego najlepszego, zdrowia,pomyślności życzy dziadek i babcia

Helena Bielewicz
15/05/2011 23:18
Witaj RODZINKO!! Jestem jednym z ogniw łańcucha genealogicznego rodziny TOPOROWICZ. Na zdjęciu z 1928 roku z wesela w Raszewach rozpoznałam mego dziadka Jana Andrzejaka i obok stojącą babcię Elżbiet

zbych1957
02/11/2010 18:20
Witaj rodzinko,bliższa i dalsza

Witold Mazurek
31/05/2009 15:33
Cześć Zbyszek właśnie przed dwoma godzinami wróciłem z Szanghaju. Zadzwonie jak trochę ochłonę, pozdrowienia Witek

Zbyszek
11/05/2009 23:09
Od dziś uruchomiono dodatkową stronę dla Magistrów Mechaników 1979. Dostęp otwarty ale komentarze można pisać tylko po zalogowaniu.

Zbyszek
28/03/2009 15:28
Dzień dobry Uruchomilem shoutbox w celu komunikacji

Wieczna Wachta
Kazimierz Toporowicz (1931-2020)
Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że odszedł od nas prof. dr hab. Kazimierz Toporowicz, zacny człowiek o wielkim sercu, empatyczny, życzliwy i pomocny ludziom. To wielka strata dla społeczności akademickiej i środowiska naukowego kultury fizycznej, która utraciła humanistę, wybitnego znawcę dziejów aktywności ruchowej, człowieka wielu inicjatyw, pomysłów i radości życia. Profesor był cenionym historykiem kultury fizycznej, wielce zaangażowanym nauczycielem akademickim, wychowawcą kilku pokoleń magistrów, doktorów, doktorów habilitowanych oraz profesorów. Profesor Toporowicz, dzięki swej ogromnej wiedzy, dużej erudycji i cechom charakteru, potrafił wielu ludzi zainteresować dziejami kultury fizycznej. Był promotorem 10 prac doktorskich, które zostały wysoko ocenione.

Kazimierz Toporowicz urodził się w dniu 24 stycznia 1931 roku w Laskach w powiecie Kępno w województwie poznańskim, w rodzinie od pokoleń związanej z Wielkopolską. Był synem nauczyciela i kierownika miejscowej szkoły. W latach 1951-1954 studiował w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wybór kierunku studiów nie był przypadkowy, bowiem od wczesnego dzieciństwa przejawiał duże zainteresowanie aktywnością ruchową. Chętnie uprawiał zespołowe gry sportowe, ale jego największą pasją stała się lekkoatletyka. Już jako gimnazjalista uczestniczył w wielu szkolnych zawodach sportowych. Głownie startował w biegach, początkowo w LZS, a następnie w AZS Poznań. Podczas studiów nadal uprawiał biegi w barwach Krakowskiej „Wisły”.

Po ukończeniu studiów w 1954 r. został zatrudniony jako asystent w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie. W ramach zajęć dydaktycznych prowadził zajęcia z historii i organizacji kultury fizycznej. Stopień naukowy doktora nauk kultury fizycznej (wówczas nauk wychowania fizycznego) Profesor uzyskał w dniu 13 kwietnia 1965 r. na podstawie rozprawy pt. „Powstanie i działalność Towarzystwa Gimnastycznego ‘Sokół’ w Krakowie pod koniec XIX w. i na początku XX w. (1985-1914)”, a w 1987 r. stopień doktora habilitowanego nauk kultury fizycznej w zakresie historii kultury fizycznej na podstawie ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej - „Eugeniusz Witold Piasecki (1872-1947). Życie i dzieło”. Te stopnie naukowe osiągnął w AWF w Warszawie. W 1991 roku otrzymał tytuł profesora nauk o kulturze fizycznej.

Prof. Kazimierz Toporowicz przez wiele lat pełnił szereg funkcji kierowniczych. Od 1960 r. do przejścia na emeryturę (2000) był kierownikiem Zakładu Historii i Organizacji Kultury Fizycznej, Dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego (1969), prorektorem WSWF i AWF (1969-1978), rektorem AWF (1978-1981) i ponownie prorektorem do spraw dydaktyczno-wychowawczych (1986-1989). Zarówno kadencja prorektora, jak i rektora była bardzo ważnym okresem w życiu Profesora, ale również i uczelni. Właśnie w tym okresie miało miejsce rozpoczęcie i realizacja najważniejszych obiektów budującej się od podstaw dzisiejszych obiektów Akademii.

Zainteresowania naukowe Kazimierza Toporowicza koncentrowały się na trzech głównych nurtach badań. Pierwszy z nich stanowił dzieje instytucji kultury fizycznej, pośród których na szczególną uwagę zasługują prace nad Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” oraz nad genezą i rozwojem krakowskiej uczelni wychowania fizycznego. Biografistyka stanowiła drugi nurt naukowych dociekań, których odzwierciedleniem były liczne publikacje biograficzne. Kazimierz Toporowicz współpracował z Polskim Słownikiem Biograficznym oraz branżowym Słownikiem Biograficznym WF i Sportu, które to wydawnictwa zasilał w noty wybitnych postaci polskiej kultury fizycznej. Trzeci kierunek skupiający na sobie uwagę Profesora to studia nad prasowymi źródłami do dziejów kultury fizycznej. Łączny dorobek wielu lat badań naukowych to blisko 200 publikacji, w tym 3 książki, kilkadziesiąt recenzji druków zwartych oraz artykułów naukowych. Wiele czasu Kazimierz Toporowicz poświęcał pracom redakcyjnym i autorskim dotyczącym wydawnictw encyklopedycznych i słowników biograficznych. W latach 1978-84 był członkiem Komitetu redakcyjnego Małej Encyklopedii Sportu; w latach 1996-2000 w Radzie Naukowo-Redakcyjnej Encyklopedii Krakowa PWN był członkiem i redaktorem działu kultury fizycznej.

Wychowany w tradycjach społecznikowskich prof. Toporowicz przez cały okres studiów i pracy zawodowej brał czynny udział w działalności społecznej zarówno w Uczelni, jak i poza nią. Przez szereg lat pełnił funkcję prezesa AZS-u. Był współtwórcą Polskiej Akademii Olimpijskiej.

Tak szeroka działalność przysporzyła profesorowi wiele uznania. Za swoją wieloletnią pracę dydaktyczno-wychowawczą, organizatorską, naukową był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał liczne nagrody i odznaczenia państwowe, resortowe i regionalne.

Profesor Toporowicz to uczony, który osiągnął znaczące sukcesy naukowe, które na trwałe weszły do wąskiej dziedziny historii kultury fizycznej. Profesor Toporowicz to również człowiek należący do elitarnej orientacji ludzi dbających o fair play w stosunkach z innymi, co niewątpliwie ułatwiały mu cechy charakteru. Nigdy nie okazywał złego humoru i nie wynosił się nad innych, chociaż swym wzrostem przewyższał wielu współpracowników. Profesor Toporowicz był rzadko już dzisiaj spotykanym przedstawicielem kultury humanistycznej w sporcie – gentleman w każdym calu. Profesor Toporowicz był nie tylko uczonym, żywą legendą AWF, ale przede wszystkim ujmującym i życzliwym człowiekiem, wzorem przełożonego i kolegi.

Prof. Kazimierz Toporowicz zmarł 21 lipca 2020 roku w Krakowie. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.